Poradenství:

Ing. Aleš Novák
e-mail: novak.modely@seznam.cz
telefon: 723 723 055
 

Prodejna a doručovací adresa:

TT modelář

Ing. Aleš Novák
Kpt. Jaroše 2195/24, 680 01  Boskovice
Otevřeno po předchozí telefonické či mailové domluvě v čase pondělí až neděle, 7–21 hod.

Provozovatel:

Tato adresa není určena k zasílání korespondence !!

Ing. Aleš Novák

Gagarinova 1945/15, Boskovice
IČ: 7808658, DIČ: CZ7507084431
Jsme plátci/ DPH, všechny ceny
jsou uvedeny včetně DPH.

Tato adresa není určena k zasílání korespondence !!

 

Výstavba vlastního kolejiště - rok 2014

Prosinec 2014:

- dokončování skrytého nádraží dvoukolejky

- na snímku jsou vidět i tzv. aktuátory, které slouží k elektricky poháněnmému vysunutí stanice Srnčí Hora z budoucí krajiny při čištění či opravách.

- postup:

- zatěžování kolejí při pokládce:

- dcera Anežka pomáhá s nátěrem podkladu na dvoukolejce

- seřizování aktuátorů:

20.11.2014: Pokračuje pokládka kolejí v horním skyrtém odstavném nádraží dvoukolejky. Je nádhera vidět jaké dlouhé koleje skýtá pro odstavování souprav... pomáhá takzvaná hlazenka, tedy 12 mm široká železná tyč, sloužící jako pravítko i závaží současně.

Zde je vidět, kolik výškových úrovní již máme... úplně dole, koncové odstavné nádraží pro jednokolejku směr Srnčí Hora, pak oblouk spodního skrytého nádraží dvokolejky, následuje (nejvzdálenější) viditelná část dvoukolejky a nakonec nejblíže objektivu nyní stavěné horní skryté nádraží dvoukolejky. Tato tvoří vlastně deformovaný ovál.

Zde k vychutnání část (asi třetinaú) délky staničních kolejí... Jak říkal pan Paroubek : "no řekněte, kdo tohle má..." :-)

A teď ochutnávka z nejvyšší výškové úrovně...

Něco speciálního - aby se dala stanice Srnčí Hora pohodlně vyjmout (bude de facto zapuštěná v krajině). Tomáš použil originální řešení, kdy bude pomocí tzv. aktuátorů vysunuta elektricky vzhůru a zde ji poté vezmeme "do teplých".

Zde ještě boční pohled.

A tady je už vidět kde teď leží těžiště pokládky kolejí-oblouk horního skrytého nádraží dvoukolejky. Dnes (20.11.2014) jsem zde lepil první z kolejí

A vše je ihned připojeno na napětí a na detekci obsazení v PC.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

12.10.2014: Podzimní modelářský čas nás zastihl v plné práci, která běží v podstatě stejným tempem už od letních měsíců. Tomáš de facto dokončil zapojení všech kolejových úseků, a to včetně těch ještě nepoložených. Zde přivedl napájení a tím vlastně i detekci obsazení kolejí na jejich předpokládanou polohu a vše také naprogramoval v PC. Já jsem dokončil pokládku kolejí na dvoukolejce a musím říci, že to se jen tak nevidí... Jízda delšího nákladního vlaku po dvokolejné trati o délce přes 5 m je opravdu pošušňáníčko..

Pohled do levého skrytého nádraží. Do pravého jsme nyní na druhém konci tratě dospěli a bude výškově o úroveň výše než toto.

Zde je oblouk do pravého skrytého nádraží, v tuto chvíli je již položena a zapojena i druhá kolej.

Pohled na jednokolejnou trať, kde se taky pokládá. Nyní jsme dokončili pokládku a zapojení až do stanice Srnčí Hora. 

 

21.8.2014: Takže i přes letní "odpočinkovou" dobu se nám daří poměrně hodně pracovat na kolejišti a pokroky jsou, i když ne příliš viditelně. Je položeno a zapojeno kompletně skryté nádraží na dvoukolejce vlevo, pokračuje se v pokládce kolejí na dvoukolejce a také na trati ze spirály do stanice Srnčí Hora, která je již trvale umístěna a připojena ke všemu ovládání.

Detail usazení stanice Srnčí hora

 

 

10.6.2014: Nyní můžeme ohlásit, že všechny vodorvné díly pod tratě máme vyřezány, zakráceny, část již nalepenu. Pokračuje se na pájení přívodů a propojek v odstavném nádraží dvoukolejky a ohýbají se - připravují kolejové pásy na úsek spirála - Srnčí Hora a ven z odstavného nádraží, pokračuje lepení zhlaví na odstavném nádraží. viz snímky:

 

12.4.2014: Máme vyřezány všechny vodorovné díly pod dvoukolejku. Rovněž jsou všechny opatřené oběma vrstvami tlumící hmoty. Na levém skrytém nádraží a navazujícím oblouku máme rozřezány vodorovné díly na přechodu mezi díly kolejiště a naopak je máme slepeny tam, kde se skládaly z více částí. Máme položeny první koleje na obratové smyčce. Z důvodu zvýšení zvukového útlumu jsme použili upevnění pomocí příchytných plíšků Tillig, uvdíme, jakou budeme mít zkušenost.

Celkový pohled na všechna namontovaná žebra a zkusmo položené vodorovné díly dvoukolejky.

Pohled ze zadní části - zde je třeba vidět pravé skryté nádraží dvoukolejky.

Detail napojení jednokolejné tratě na spirálu.

Lepení spojů smyčky levého skrytého nádraží dvoukolejky.

A zde navazující díl, který ji spojuje se samotným nádražím.

28.3.2014: Všechna žebra jsou namontována!! Pokračujeme v rýsování a vyřezávání vodorovných dílů, nyní máme vyříznuty veškeré na dvoukolejnou trať, což je vlastně deformovaný ovál se dvěma skrytými nádražími. Postupně polepuji tlumící vrstvou. Tato bude mít celkovou tloušťku 6 mm ze dvou vrstev. Ve skrytých částech jsou obě vrstvy stejné, na viditelných úsecíchje jedna po celé ploše vodorovného dílu, druhá je seříznutá do tvaru kolejového lože.

Kolega Tomáš při montáži žeber.

Vyřezávání žeber pokračuje.

Detail usazení samostatného rámu stanice Srnčí Hora na žebra.

Zde postupně dokončovaná zvýšená spirála.

Větší část žeber namontována.

Lepení spojovacích ploten na žebra:

Dokončování upevńovacích ploten na posledním dílu:

 

1.3.2014: Tempo jsme ještě zvýšili, tento týden se zdá, že dokončíme asi 4 žebra a tím pádem budeme mít dokončen úsek pod stanicí Srnčí Hora. Pokračuje lepení tlumících podloží pod koleje na předpřipravené vodorovné díly (dvě vrstvy 3 mm izolační hmoty pod plovoucí podlhy Starlon).

13.2.2014: V letošním roce jsem trochu zvýšili tempo a nyní, tedy v polovině února můžeme říci, že jsme se dostali téměř do fáze ve které jsme už jednou byli. To znamená dokončeno a namontováno 8. žebro, a opět smontována spirála, přičemž pokračuje na dalších dvou otáčkách, které dostala. Tento krok zpět byl nutný, protože jsme museli přehodnotit výškové polohy jednotlivých tratí. Zároveň jsme posílili materiál - na bukovou překližku 12 mm a zesílili konstrukci spirály. Jsme tedy kvalitativně o dost výše. Jen ten reálný pohled říká, že tam, kde už byly koleje je nyní ještě jen dřevo....

Zde fáze zahájení opětovné montáže spirály...

A nyní nově namontováno včetně předposlední přidané spirály (museli jsme zvednout o dvě otáčky)

Detail zpevnění spojů spirál.

Nezapomenout propájet všechny styky... Tedy ty kolejové...

A pohled na postupující montáž žeber.

A pohled k již historicky dokončené stanici Srnčí Hora, která bude na žebrech uložena pomocí šroubů a L prvků níže na snímku.

A můj syn Aleš se opět zapojil do budování - pájení ho chytilo...